Martha Stewart leerde miljoenen Amerikanen een taart bakken

 

Ze werd er niet alleen miljardair door maar ook verschrikkelijk eenzaam.

 

 

 

Eerlijk gezegd ben ik een grote fan van haar. Sterker nog, sinds ik haar ken is mijn linnenkast ook met militaire precisie opgeruimd, net als die van haar, met perfect gevouwen hoeslakens. Want perfectie is misschien wel wat de Amerikaanse huishoudgoeroe Martha Stewart nog het meest typeert — and you love her or you hate her for it.

 

Ik zie een enorm gedreven vrouw die haar talent zeer succesvol wist om te zetten in miljoenen dollars. Als Martha een man was, dan waren de kritieken vast heel lovend, maar omdat ze een vrouw is, wordt ze door Amerikaanse tabloids neergesabeld als een gemene, perfectionistische controlfreak die alles naar haar hand wil zetten, inclusief haar man en dochter. Want haar man trok dat perfecte plaatje op een gegeven moment niet meer en wilde, tot haar afgrijzen, van haar af.

 

Kleine Martha werd geboren in een eenvoudig gezin waar nauwelijks voldoende geld voor eten was. Haar vader verbouwde groenten, die haar moeder vervolgens in allerlei lekkers verwerkte. Van haar leerde Martha koken; van haar nogal gemene vader leerde ze het perfectionisme dat haar zo ver heeft gebracht. Eerst als model, daarna als een van de eerste vrouwelijke effectenhandelaren. Tot ze op een feestje van vrienden de catering verzorgde: iedereen wilde haar over-the-top sfeer in huis hebben. Het perfecte koekje, de perfecte tuin, de perfecte baby of bruid. Dat noemde ze ‘a good thing’ en dat werd haar handelsmerk.

 

Martha creëerde een wereld die tot in de puntjes verzorgd was en bouwde er een gigantisch bedrijf mee. Toen ze het naar de beurs bracht, werd ze in één klap ’s werelds eerste vrouwelijke selfmade miljardair. Maar een paar jaar later viel ze van haar voetstuk toen ze werd veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf voor aandelenhandel met voorkennis. Binnen de kortste keren was haar bedrijf niets meer waard en zat ze in een koude cel, zonder perfect gevouwen hoeslakens of een perfect ingerichte badkamer. Maar ze kwam terug, en hoe! Als uit de as herrezen borduurt ze met haar bedrijf voort op het succes van weleer. Ze heeft bijna vijf miljoen volgers op Instagram, stond vorig jaar op 81-jarige leeftijd op de cover van Sports Illustrated — iets wat alleen perfecte topmodellen lukt — en nu is er ‘Martha’, de documentaire over haar leven op Netflix, die al dagen trending is.

 

Zelf was Martha helemaal niet te spreken over het einde van de documentaire. Ze vond het zelfs vreselijk om te zien hoe ze werd geportretteerd als een eenzaam oud dametje dat in haar eentje door haar enorme tuin dwaalt. Maar dat beeld had ik helemaal niet nodig. Gedurende de hele film viel het me op dat ze nogal alleen was. Vaak zelf gekozen, omdat ze veel mensen gewoon niet slim genoeg vond. Maar heel vaak ook pijnlijk. Zoals toen haar man haar verliet voor een van haar medewerkers, die notabene op haar enorme landgoed woonde. Zoals toen haar allerbeste vriendin haar verraadde, waardoor Martha alsnog in de cel belandde voor handel met voorkennis. En zoals toen haar ‘vriend’ haar na vijftien jaar zomaar op een ochtend vertelde dat hij met iemand anders ging trouwen.

 

De eenzaamheid die dat tijdens het interview in haar ogen veroorzaakte, kan nooit met al die miljoenen dollars worden weggenomen.

 

 

Door: Irene Smit

Irene is redacteur bij Franska.nl. Met haar man, twee pubers en een teckel woont ze in Haarlem. Ze zou graag willen zingen als Ella Fitzgerald en koken als Nigella Lawson. Tot het zover is, blijft ze lekker schrijven over allerlei zaken die haar verbazen.

Afbeelding van Irene Smit
newsletter image
newsletter close button newsletter image
Word jij ook gezellig
Franska vriendin?
Zo maak je kans op
prijzen en uitjes!