Grootmoeders hobby werkt tegen depressie bij Gen Z

irene 3

Steeds meer pubers en jongeren hebben last van de constante druk van social media. De lat ligt altijd hoog: je moet laten zien dat je hip and happening bent, dat je op de leukste plekken komt en er op je best uitziet. Doodvermoeiend—en het legt een zware last op hun geestelijke gezondheid.

Niet zo gek dus dat Gen Z (geboren tussen 1996 en 2015) steeds vaker hun telefoon weglegt en een boek leest. BookTok, een digitale boekenclub, is een wereldwijde hit op TikTok. Daarnaast gaan jongeren op zoek naar een ouderwetse hobby, waarbij ze social media alleen gebruiken om inspiratie op te doen. Ze kiezen steeds vaker voor activiteiten die hun oma’s heel normaal vonden in hun spaarzame vrije tijd, zoals een boekenclub, breien, bakken, tuinieren en borduren. Deze ‘oma-hobby’s’ maken deel uit van de populaire grandmacore-trend op sociale media. Ze zorgen niet alleen voor nostalgisch plezier, maar bieden nog een groot voordeel.

Dit traditionele tijdverdrijf speelt zich namelijk niet volledig online af. Maar waarom kiezen jongeren hiervoor? De opkomst van grandmacore wordt grotendeels aangewakkerd door sociale media. Talloze influencers delen filmpjes van hun zelfgebakken brood en bloementuinen, wat anderen inspireert om hetzelfde te doen. Zo zorgen pubers er steeds vaker uit zichzelf voor dat ze schermvrije tijd nemen—gewoon omdat ze ook iets willen creëren. Perfect voor al die overspannen hersenen die overuren draaien door gamen, scrollen en appen.

Bovendien vormen deze ‘oma-hobby’s’ een perfecte uitlaatklep voor negativiteit. Een ouderwetse bezigheid, zoals borduren of een taart bakken, werkt buitengewoon rustgevend en helpt tegen stress, angst en eenzaamheid. En hoe gezellig is het om dat samen met gelijkgestemden in een clubje te doen? Dan maakt het echt niet meer uit hoe hip andhappening je bent.

Het gaat erom dat je iets moois maakt—en vooral dat je er plezier in hebt. Je hoeft helemaal niet de beste te zijn, als je maar iets creëert. Bovendien zie je direct resultaat als je een cake bakt of een sjaal breit, en dat doet wonderen voor je humeur. Kijk eens wat ik kan?! Instant succes verzekerd én een gezellige puber in huis. Een echte win-win-situatie.

 

Door: Irene Smit

Irene is redacteur bij Franska.nl. Met haar man, twee pubers en een teckel woont ze in Haarlem. Ze zou graag willen zingen als Ella Fitzgerald en koken als Nigella Lawson. Tot het zover is, blijft ze lekker schrijven over allerlei zaken die haar verbazen.

Afbeelding van Irene Smit
newsletter image
newsletter close button newsletter image
Word jij ook gezellig
Franska vriendin?
Zo maak je kans op
prijzen en uitjes!