Dit is Claude: zanger, dromer, overlever

Nog maar 21 en nu al hét gezicht van Nederland op het Eurovisie Songfestival 2025.

claude basel songfestival 2025

Van Congo naar Enkhuizen: hoe alles begon

Soms komt er een verhaal voorbij waar je gewoon even stil van wordt. Claude Kiambe, inmiddels bij iedereen bekend als alleen ‘Claude’, werd geboren in Boma, in Congo. Op zijn negende vluchtte hij samen met zijn moeder en broers naar Nederland. Eerst belandden ze in een asielzoekerscentrum in Alkmaar, maar uiteindelijk werd Enkhuizen hun nieuwe thuis. En het was daar, tussen de West-Friese luchten en schoolpleinen, dat zijn liefde voor muziek begon te bloeien.

Doorbraak met “Ladada”: dit was het moment

Zijn eerste single “Ladada (Mon dernier mot)” denderde in 2022 de hitlijsten in en bleef daar wekenlang lekker plakken. Een echte oorwurm, die je keer op keer hardop mee zat te neuriën op de fiets, als je stond te strijken of als je op de trein wachtte. Wat Claude volgens mij zo bijzonder maakt is zijn unieke stijl: een mengeling van pop en het Franse chanson, een beetje Stromae, een snufje Lewis Capaldi. In 2024 verscheen zijn debuutalbum Parler Français en sindsdien is het duidelijk: deze jongen is geen eendagsvlieg, dat is een blijvertje.

C’est la vie: een ode aan zijn moeder (en het leven)

Voor het Eurovisie Songfestival in Bazel maakte Claude het nummer “C’est la vie”, een tweetalig liedje in het Frans en Engels. En weet je wat het nou zo’n hartverwarmend nummer maakt? Het is persoonlijk, rauw en hoopvol tegelijk; een eerbetoon aan zijn moeder, die hem altijd is blijven steunen. Het nummer vertelt: ja, het leven is soms hard, maar geef niet op. Er is altijd iets moois om je aan vast te houden.

Eerste halve finale: zo gaat het eruitzien

Vanavond moet het dus gebeuren, dan staat hij op het grote podium in Bazel. Als dertiende act in de eerste halve finale, dus halverwege. En reken maar dat het er gelikt uit gaat zien, want aan alles is gedacht. Een lichtshow, choreografie en heuse regisseur; een gouden team achter een gouden stem.

Wat kun je verwachten?

De verwachtingen zijn hoog. En terecht, want Claude is authentiek, muzikaal sterk en zijn boodschap is universeel. Hij raakt mensen. Door zijn persoonlijke achtergrond, zijn krachtige stem en het hoopvolle “C’est la vie”. Dat maakt hem volgens de ‘bookies’ van de wedkantoren een grote kanshebber op de winst. En wie weet… misschien brengt hij het Songfestival wel weer terug naar Nederland. (Net zoals Duncan Laurence dat deed 2019 met het nummer Arcade)

Dit jaar (nog geen) relletjes

Je zou haast denken dat het erbij hoort, een relletje bij het Songfestival. Zo zongen Mia & Dion in 2023 keer op keer vals, werd Joost Klein vorig jaar nog gediskwalificeerd en ligt het hysterische optreden van Emma Wortelboer tijdens de puntentelling in 2019 nog vers in mijn geheugen. Dat gaat ons dit jaar niet gebeuren. Want niemand minder dan Chantal Janzen haalt haar glitterjurk uit de kast geeft om op zaterdag bij de finale de punten namens de Nederlandse vakjury te geven. Als doorgewinterde presentatrice kent ze haar pappenheimers en heeft ze gewoon megaveel zin in. Daarover zei ze tegen AVROTROS:

‘Toen we het Eurovisie Songfestival in 2021 presenteerden, was de puntentelling één van de hoogtepunten om te mogen doen. Het is hét moment waar het uiteindelijk allemaal om draait en het is voor de presentatoren een pittig gedeelte van de show. Naast dat ik het een eer vind om dit jaar aan de andere kant van het scherm te mogen staan, verheug ik me vooral op een geweldig optreden van onze Claude.’

Nou maar duimen dat ie er met de winst vandoor gaat. Vanavond dus eerst het dertiende liedje, dat wordt er eentje om niet te missen. Al was het maar om even stil te staan bij hoe bijzonder het leven kan lopen. C’est la vie, nietwaar?

Door: Irene Smit

Irene is redacteur bij Franska.nl. Met haar man, twee pubers en een teckel woont ze in Haarlem. Ze zou graag willen zingen als Ella Fitzgerald en koken als Nigella Lawson. Tot het zover is, blijft ze lekker schrijven over allerlei zaken die haar verbazen.

Afbeelding van Irene Smit
newsletter image
newsletter close button newsletter image
Word jij ook gezellig
Franska vriendin?
Zo maak je kans op
prijzen en uitjes!