In Den Haag is het legaliseren van pepperspray tot agendapunt gemaakt en de Amsterdamse politie en burgermeester hebben het Platvorm Stop Geweld Tegen Vrouwen opgericht. In dit platvorm gaan dertig gespecialiseerde agenten samenwerken met als doel het doen van aangifte en meldingen toegankelijker te maken, slachtoffers beter te begeleiden en knelpunten in de eigen organisatie weg te werken. Het Openbaar Ministerie sluit zich hierbij aan en heeft beloofd de doorlooptijd van zeden- en jeugdzaken te verkorten.
Tegelijkertijd zet de gemeente in op preventie. Met campagnes die zich richten op jonge mannen – laten we hopen dat dit iets uitricht -, het verkennen van de mogelijkheid van een buddysysteem in het uitgaansleven – laten ze daar niet te lang over doen – en de realisatie van een app die het mogelijk moet maken slachtoffers sneller te helpen. Ook de openbare ruimte wordt aangepakt. Fietspaden worden veiliger gemaakt door beter snoeiwerk en verbeterde verlichting. Storingen op donkere straten moeten voortaan met voorrang worden hersteld. Het inloophuis van het Centrum Seksueel Geweld, nu nog vijf dagen per week geopend, gaat zeven dagen per week open
.Duitsland gaat nog een stapje verder in de bescherming van vrouwen want daar kunnen vrouwen in steden als Keulen, München en Mannheim gebruikmaken van taxivouchers om ’s nachts tegen een lager tarief thuis te komen. De ‘FrauenNachtTaxi’, beschikbaar van 22.00 uur tot 6.00 uur en goed voor een korting van 6 euro op de taxirit, is een dienst die wordt aangeboden door de respectievelijke steden en die vrouwen ’s nachts veilig en betrouwbaar vervoer biedt.
Dat het de hoogste tijd voor actie is moge duidelijk zijn. De maatschappelijke druk is immers groot, de emoties intens, de veiligheid van vrouwen geen vanzelfsprekendheid en het aantal slachtoffers van geweld groot. Ik hoop alleen van ganser harte dat het voor deze ene keer eens niet bij goede voornemens en het maken van plannen blijft, maar dat er wordt doorgepakt. Dat storingen op donkere straten niet alleen met voorrang maar per direct en nog diezelfde dag worden verholpen, dat er niet eindeloos wordt gedebatteerd over het al dan niet toestaan van pepperspray, dat die app snel een feit is, dat het oplossen van het ene knelpunt niet een volgend knelpunt tot gevolg heeft en dat zeden- en jeugdzaken écht met voorrang worden behandeld waardoor ze niet langer eindeloos hoeven te slepen. Want als we moeten wachten op het moment dat er geen mannen meer over zijn die zich tegenover vrouwen misdragen, dan wachten we nog lang. Geweld tegen vrouwen is niet voor niets een probleem dat diepgeworteld is in onze samenleving.







