Wat zou je anders gedaan hebben toen je jong was als je toen geweten had wat je nu weet? Zeven vrouwen van statuur – en op leeftijd – stelden zichzelf die vraag. Daarna deed ik hetzelfde.
1. Schakel altijd een professional in om je belastingaangifte te doen en accepteer nou maar dat je er het beste uitziet met een zijscheiding.
2. Ik zou mijn 30-jarige zelf vertellen om elke dag van het jaar te beginnen met het schrijven van drie pagina’s. Daarmee zou ik mezelf prikkelen, helderheid verschaffen, troosten, stimuleren en prioriteiten helpen te stellen.
3. Ik zou tegen mijn 30-jarige zelf hebben gezegd dat al hetgeen ik in de wereld zocht – respect, veiligheid, liefde, waardering – niet bestond. Dat zijn immers allemaal aangelegenheid die je uit jezelf moet halen in plaats van ze te zoeken bij anderen.
4. Ik had mezelf voorgehouden dat ik alles moest doen wat ik kon om sterker te worden, fit te blijven en het beste uit mezelf te halen.
5. Ik zou tegen mijn 30-jarige zelf zeggen: vertrouw op je intuïtie. Denk niet te veel na.
6. Het meest nuttige advies zou iets in de trant zijn van ‘als een deur sluit, kan er een andere opengaan’. Wees niet bang om los te laten met andere woorden.
7. Begin elke dag met vriendelijkheid. Dat is je superkracht. Dat zou mijn advies zijn.
Wat zou ik de dertigjarige Brigitte hebben voorgehouden als ik toen de wijsheid en levenservaring had gehad van nu? Welnu:
Ik zou tegen mezelf hebben gezegd dat het heel vaak, eigenlijk meestal, al goed is zoals het is. Dat het niet altijd anders, beter of meer hoeft te zijn om je goed te voelen, erbij te horen, succes te hebben, tevreden te zijn, blij te zijn. ik zou mezelf inprenten om elke dag mijn zegeningen te tellen. Elke dag te beginnen met de vraag ‘wat maakt mij blij?’ en ‘waarmee kan ik mijn handjes dichtknijpen’. Ik zou mezelf ook voorhouden dat je sommige dingen veel beter de tijd kunt geven in plaats van ze af dwingen. Want als er iets is dat ik geleerd heb, dan is wel dat het uiteindelijk allemaal goed komt als je maar bereid bent om de dingen wat tijd te geven om te rijpen en uit te kristalliseren. Mijn ongeduld was vaker dan eens mijn valkuil.
Maar hé. Wijsheid komt met de jaren en vaak pas nadat we door schade en schande zijn wijs geworden. En ook daar schuilt een verdomd goede leerschool in. Bovendien is het nooit te laat voor goede voornemens en welgemeende adviezen. Drie keer raden wat ik mezelf vroeg toen ik vanochtend wakker werd…
Bron: the Guardian







